Menüü

Sobivad sokid

 

 

 

 

Kuna meie talvel võib temperatuur olla +10C kuni -20C , siis ei ole ju loogiline arvata, et saabas on ideaalne 30C temperatuuri vahemikus kandmiseks. Et vähegi reguleerida soojust, tuleks alati valida saapa sisse õige sokk!

Enamus saabaste alaosa on peamiselt suletud materjalides tehtud, mis ei lase kondentsi läbi ja jalg võib minna märjaks. Väga lihtne on sellest aru saada , kui minna talvel miinuskraadidega välja ja kanda nt voodrita saapaid/kummikuid, suhteliselt kiiresti tekib saabaste sisekülgedele härmatis, mis pärast nt siseruumidesse minnes sulab ja jala märjaks teeb.

Väga tihti ostavad inimesed saabaste sisse puuvillaseid sokke, kuna nende hinnaklass on madal. Paraku on puuvillal väga suur niiskusimavus, mistõttu on igasuguse aktiivse tegevuse juures on pea koheselt tunda, et jalg on märg. Teine väga halb kombinatsioon on puuvilla/nailon´i segu, mis on vast enamlevinud sukkades. Jah, nailonkiud on väga tugevad ja annavad sokkidele/sukkadele pikema eluea, aga nailon on väga umbne materjal. ( Crocband Gust boot I ja Winterboot I ülaosa on nt nailonist tehtud , samuti tehakse nailonist ka kitarrikeeli ) . Seega ei ole ka see kõige sobivam variant, kuna soodustab higistamist veelgi.

Mikrofiibrist kiud on seest õõnsad, mis hoiavad temperatuuri ja juhivad niiskust sisemisest kihist välja, kus see siis nn ära hingab, sellega tagatakse kuivad sokid ja soojad varbad. Kuna erinevad firmad kasutavad erinevaid nimesid, kuid sarnaseid materjale ( Nike-Coolmax , AdidasClimacool jne ), siis toon mõned näited allpool:

  1. Coolmax on kõige tuntum nn jahutav materjal, mis mõeldud eelkõige soojemate ilmadega kandmiseks, hoiab jala kuiva ja jahedana. Eesmärgiks on hoida jalga kuivana, koosneb kahest kihist, kus siis üks korjab niiskust ja juhib teise, kust see aurustub.
  2. Termosokid Dry-fit tüüpi sokk , mis lisaks niiskuse juhtimisele, talletab oma kiududesse ka soojust.
  3. Villast sokki ei ole hea kasutada ainult lamineeritud ( nt Gore-Tex ) saabaste puhul, kuna kiud võivad ummistada poore ja jalatsi hingavus muutub kehvaks. Meriinovill - Meriino lammastelt saadavat villa peetakse parimaks villaks maailmas oma omaduste poolelt. Villa kiud on äärmiselt peenikesed ja kerged, mistõttu on Meriino villast tooted pehmed ja nahasõbralikud. Vill on väga hea kehatemperatuuri reguleerija , kui seda kanda vastu nahka nn esimese kihina . Sarnaselt puuvillale on ka villa imavus kuni 1/3. oma kaalust, kuid erinevalt puuvillast suudab vill ka märjana hoida temperatuuri ja vältida alajahtumist. Lisaks sisaldab Meriino vill ka lanoliini , mis on antibakteriaalsete omadustega.

Vaadake soki koostist ja kui polüestri sisaldus on üle 30% (mida kõrgem seda parem) ja puuvilla oma alla 20%, on tegu juba päris sobiva sokiga. Lisaks materjalile tuleb vihma- ja talvesaapa sees kasutada kõrgema säärega sokki, et ei tekkiks olukorda, kus sokk kuhjub kanna alla ja algab saapa ning jala vaheline hõõrdumine.

Kokkuvõtvalt võiks öelda, et iga ilma ja tegevuse jaoks peaks olema vastav sokk ning inimene peab ise teadma, mis otstarbeks ta antud sokke vajab. Lähtudes vajadusest tuleb valida sokk, millel on mingi konkreetne kiud nn baaskiud ehk jälgida tuleb konkreetse kiu osakaalu sokis, mis oleks vähemalt üle 1/3 kogu kasutavatest kiududest.

Sooja soki puhul näiteks Meriino vill
Spordisoki puhul Dryfit
Suve sokil Coolmax

 

 

 

 

Crocs_Suurused_Reima_Jalanõud_õige_suurus_mõõdutabel_NordicOutdoor.jpg (81 KB)